Slovenské NAJ
Slovenské NAJ
Najvyššie položené miesto: Gerlachovský štít, 2655 m nad morom
Najnižšie položené miesto: hladina rieky Bodrog, 94 m nad morom
Najvyššia kostolná veža: Spišská Nová Ves (87 m)
Najväčší zo 170 hradov a zámkov: Spišský hrad
Najstaršia ľadová jaskyňa v Európe: Dobšinská ľadová jaskyňa
Najdlhšia slovenská rieka: Váh, 403 km
Najvyššie položená obec: Štrbské pleso, 1355 m nad morom
Najvyššie položený hotel: Encián na Skalnatom Plese, 1761 m nad morom
Najvyššie položená pošta: na vrchole Lomnického štítu, 2634 m nad morom
Najväčší riečny ostrov v Európe: Žitný ostrov na Južnom Slovensku, 132 612 ha
Najstaršia chránená rastlina na Slovensku: plesnivec
Najväčší prírodný park: Národný park Nízke Tatry, 81 000 ha
Najväčšie i najhlbšie jazero SR: Veľké Hincovo pleso - 20,1 ha, hĺbka 53 m
Miesto s najnižšou ročnou priemernou teplotou: vrchol Lomnického štítu (2 632 m n.m.) - 3,7 °C
Lokalita s najvyšším priemerom zrážok za rok: Zbojnícka chata (1 960 m n.m.) - 2 130 mm
Najvyššie položený hrad: Liptovský hrad (993 m. n. m.)
Najväčšia obec Slovenska: Smižany ( 8448 obyvateľov )
Najväčší drevený oltár na svete: Levoča-Kostol sv. Jakuba, autor Majster Pavol z Levoče, začiatok 16. storočia, výška 18,6 m a šírka 6,3 m
Najšikmejšia stavba: Hodinová veža v Banskej Bystrici; 34,5 m, vychýlená o 68 cm.
Najvyšší vyrezávaný oltár v Európe: oltár Majstra Pavla z Levoče (18,62 m)
Najhlbšia priepasť: Brázda (205 m).
Najhlbšia jaskyňa: Starý hrad v Nízkych Tatrách (432 m)
Najvyššie položené jazero: Modré pleso (2192 m. n. m.).
Najvyšší vodopád: Kmeťov vodopád (90 m) vo Vysokých Tatrách.
Najväčšia umelá vodná nádrž: Liptovská Mara (360,5 miliónov km3 vody)
Najdlhšie elektricky osvetlená jaskyňa na svete: Dobšinská ľadová jaskyňa (1896).
Najdlhšie prístupná jaskyňa: Jasovská jaskyňa (1846)
Najsevernejšie miesto SR je Beskydok 1168,4 m n. m.
Najzápadnejšie miesto SR je Záhorská Ves.
Najjužnejšie miesto SR sú Patince
Najvýchodnejšie miesto SR je Kremenec 1221 m n. m.
Najhlbšou tiesňavou je Zádielska dolina s hĺbkou takmer 400 metrov. Charakteristickým javom je inverzia vegetačných pásiem.
Najužší kaňon na Slovensku - Manínska tiesňava
Najprudšou slovenskou riekou je Poprad.
Najväčší stalagmit sa nachádza v Krásnohorskej jaskyni v Slovenskom krase. Vysoký je 32,7 m, pri základni široký 14 m. Vraj je najväčším na svete.
Najväčšie priehrady:
1. Oravská priehrada / rozloha 35 km2 /
- objem vody: 350 mil. m3
- priemerná hĺbka: 15 m
-
maximálna hĺbka pri priehradnom múre: 38 m
Vodná nádrž Oravská priehrada je súčasťou vodného diela Orava (súčasťou je aj vyrovnávacia nádrž Tvrdošín), vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy. Nachádza sa na severe Slovenska, v rovnomennom regióne. Po napustení ostali pod vodnou hladinou obce Slanica, Osada, Oravské Hámre, Ľavkov, Ústie nad Oravou a 2/3 Námestova, preto v Námestove nie je historické centrum. Nad hladinou ostal malý vrch, čim vznikol Slanický ostrov nazývaný aj ostrov umenia. Patrí medzi obľúbené turistické strediská. Každoročne tu prichádzajú tisícky turistov. V lete je turistami najvyhľadávanejšia južná a západná časť priehrady.Na jej brehoch rekreačná oblasť s možnosťami kúpania, jachtingu, vodných bicyklov, člnkov, surfingu a iných vodných športov. V lete vyhliadkové plavby loďou okolo ostrova. Najvýznamnejšími rekreačnými strediskami sú kemp s plážou na Slanickej Osade, prístav a pláže pri Námestove a Troch Studničkách.
Na Slanickom ostrove umenia, uprostred priehrady, sa nachádza slanický rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža postavený v 18. storočí. V súčasnosti je v kostole inštalovaná stála expozícia oravského ľudového umenia, plastiky a maľby. Na ostrove je aj lapidárium.
Pre rybárov ponúka lov zubáča, kapra, šťuky a hlavátky.
2. Zemplínska Šírava / rozloha 33 km2 /
2. najväčšia na Slovensku
maximálnu dĺžku 11 km
maximálnu šírku 3,5 km
priemernú hĺbku 9,5 m a maximálnu hĺbku 14 m
Zemplínska šírava je vodné dielo na východnom Slovensku v povodí Bodrogu. Nádrž je vytvorená 6-8 (max. 12) metrovými hrádzami dlhými 7 346 m. Vodnú nádrž napájajú prevažne vody rieky Laborec prostredníctvom prívodného, tzv Šíravského kanála, vodu odvádza tzv. Zalužický kanál (do Laborca), z priehrady tiež vyteká Čierna voda.
Súčasťou nádrže je aj suchá nádrž (tzv. polder) Beša. Šírava slúži na rekreačné účely, plavbu, ochranu pred povodňami, na zavlažovanie a ako zdroj pre priemysel. Zemplínska šírava je dôležitou oblasťou letného cestovného ruchu zemplínskeho turistického regiónu na východnom Slovensku, na jej brehoch sa nachádza 7 rekreačných stredísk. Na západnom brehu, v blízkosti mesta Michalovce, je lokalizované rekreačné stredisko Biela hora. Na severných brehoch ležia ďalšie rekreačné strediská: Hôrka (južne od obce Vinné), Medvedia hora, Kaluža (obe pri obci Kaluža), Kamenec, Klokočov (obe pri obci Klokočov) a Paľkov (pri Kusíne). Vodná nádrž začína cca 3 km severovýchodne od Michaloviec, z ktorých na severné brehy vedie cesta II. triedy č. 582, ktorá postupne spája všetky rekreačné strediská a obce Vinné, Kaluža, Klokočov, Kusín a Jovsa s mestom Sobrance. Južne od Zemplínskej šíravy prechádza dôležitá cestná spojnica s Ukrajinou, cesta I. triedy č. 50 (Michalovce - Zalužice - Lúčky - Závadka - Sobrance).
3. Liptovská Mara / rozloha 27 km2 /
maximálna hĺbka 45 m
je to najväčšia nádrž (podľa objemu) na Slovensku
na rieke Váh s objemom vody 360 mil. m³ vody
Liptovská Mara je vodné dielo na Slovensku pri Liptovskom Mikuláši. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády.
Pri výstavbe bolo zaplavených 13 liptovských dedín úplne (Liptovská Mara, (Stará) Liptovská Sielnica, Paludza, Parížovce, Sokolče, Vrbie), ďalšie čiastočne (Bobrovník, Liptovský Trnovec, Benice-časť Čemice).
Hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana, ale slúži aj na výrobu elektrickej energie, keďže pod hrádzou sa nachádzajú 4 turbíny s výkonom 198 MW. Rekreačná funkcia je v súčasnosti relatívne poddimenzovaná (rekreačné stredisko pri Liptovskom Trnovci v spojení s neďalekým Aquaparkom Tatralandia).
Nad priehradným múrom Liptovskej Mary, 2 km južne od obce Bobrovník, na východnom úpätí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.) sa nachádza archeologická lokalita Havránok - keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. Je tu vybudované aj múzeum v prírode.
4. Veľká Domaša / rozloha 14,22 km2 /
dĺžka 13,8 km maximálna šírka približne 3 km
maximálna hĺbka 25 m
Vodná nádrž Domaša leží v Ondavskej vrchovine v doline Ondavy, pod ňou je malá vyrovnávacia nádrž Malá Domaša. Vodná nádrž Domaša sa dvoma tretinami plochy rozkladá na území okresu Vranov nad Topľou, iba severná časť zasahuje do okresu Stropkov.
Celá nádrž má veľký vodohospodársky význam s polyfunkčným charakterom: regulácia prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobáreň úžitkovej vody a perspektívne aj pitnej vody a využitie na rekreačne účely. Kvôli ročným zrážkovým výkyvom a nerovnomerným odberom vody hladina aj v priebehu roka intenzívne kolíše, čo vyvoláva abráziu brehov s následnou aktiváciou zosunov na priľahlých svahoch, výrazne poškodzujúcich hospodárske objekty, najmä cesty.
5. Nosická priehrada / rozloha 5,7 km2 /
Nosická priehrada alebo aj Priehrada mládeže, nazvaná podľa toho, že sa na jej výstavbe v rámci dobrovoľníckej práce v budovateľskom nadšení povojnových rokoch dvadsiateho storočia podieľalo mnoho mladých ľudí, bola dokončená v roku 1957 a odvtedy vytvára krásnu scenériu ako každé miesto, kde sa voda dotýka hôr.
Hoci rozlohou nie je veľká, má len 5,7 kilometrov štvorcových, je skutočne pôsobivá. Krásne je už len previezť sa okolo nej vlakom, keďže koľajnice na viacerých miestach idú tesne pri vode. Jej bezprostredné okolie slúži takisto na rekreáciu, ale aj na liečenie zdravotných problémov, keďže na jej brehoch ležia známe kúpele Nimnica.
6. Ružín / rozloha 3,9 km2 /
Vodná nádrž Ružín vznikla prehradením rieky Hornád v hlbokom kľukatom údolí Bujanovských vrchov a patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku. Obtáča vrchy pohoria Čiernej hory a pozostáva z dvoch vodných nádrží. Hlavná nádrž Ružín I. postavená v roku 1967 má objem 59 miliónov metrov kubických a vyrovnávacia nádrž Ružín II., ktorá bola dokončená 1972, má objem 4 a pol milióna metrov kubických. Po prehradení rieky pri dnes už zatopenej obci Ružín dosahuje jazero dĺžku 14 km. Priehrada je úzka a dlhá, pretože sa rozprestiera v hornatej doline rieky Hornád. Priehradné jazero je hlboké miestami až 60 m a jeho rozloha je 390 hektárov. Okrem Hornádu do Ružína priteká aj Hnilec a Belá. Vypúšťaná voda sa využíva na výrobu elektriny.
Ružín je obkolesený nádhernými horami z ktorých najviac zaujme majestátne sa vypínajúci bralnatý vrch Sivec, z ktorého je prekrásny výhľad na celú vodnú nádrž. Nádrž je obľúbenou rekreačnou oblasťou s množstvom tajomných zákutí a niektoré zátoky sú takmer nedotknuté civilizáciou. Plavba v člne po smaragdovozelenej hladine tejto rozľahlej vodnej plochy obkolesenej hustým lesom je nezabudnuteľným zážitkom. Doplaviť sa dá na skalnatý Ostrov lásky alebo Malý ostrov, ktoré vyrastajú z tmavých vodných hlbín. Ružín je rajom rybárov s množstvom kaprov, ostriežov, zubáčov, pstruhov a 20 kg ťažký sumec nie je žiadnou raritou. Voda je chladná aj v letných mesiacoch a tak osvieži plavcov aj vodných lyžiarov, ktorí tu majú výborné podmienky.
Najznámejšie strediská sú osada Opátka, Jaklovce a autokemping Košická Belá.
7. Starina / rozloha 2,4 km2 /
Vodárenská nádrž Starina sa nachádza v najvýchodnejšom cípe Slovenska, v severovýchodnej časti Zemplína na území okresu Snina.
Je vybudovaná na hornom toku rieky Cirocha v Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny.
Vodná nádrž má objem 59,8 mil. m³ vody a rozprestiera sa na ploche 240 ha, priehradný múr má výšku 50 m. Bola vybudovaná v rokoch 1983 až 1988 pre zásobovanie regiónu východného Slovenska (najmä Prešova a Košíc) pitnou vodou. Jej výstavbe predchádzalo vysťahovanie 7 dedín z dôvodu ochranného pásma zdroja pitnej vody nad nádržou v 70.rokoch 20.storočia. Išlo o tieto obce: Dara, Ostrožnica, Ruské, Smolník, Starina, Veľká Poľana, Zvala. Vrstvy pieskovcov a ílovcov sa vytvorili v treťohornom mori.
Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk