OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

VPLYVY TURISTIKY

Turistika a jej pozitívne vplyvy na telo a na dušu
Je to dokázané vedou, praxou a prakticky nikto o tom nepochybuje. Z putovania prírodou profituje nielen naše telo, ale aj duša. Zhrňme si základné plusy turistiky v nasledujúcich deviatich bodoch.

 

1. Posilnenie svalov a spevnenie kĺbových štruktúr:

Svalstvo nôh, ktoré je posilnené chôdzou, spevňuje členky a kolená. Pohyb v nerovnom teréne však prispieva aj k posilneniu brušných a chrbtových svalov. Turistika vo forme aktívnej regenerácie dokáže urýchliť zotavenie svalov, kĺbov a šliach z ťažkých tréningov, keďže sú počas nej jednotlivé štruktúry ľahko namáhané a prekrvené.

2. Podporuje spaľovanie tukov a chudnutie:

Turistika je pohybová aktivita a pohyb znamená spálené kalórie. Celkové množstvo kalórii, ktorá vydáte na ceste, bude samozrejme závisieť od dĺžky a náročnosti túry. V priemere však môžeme povedať, že za hodinu spálite približne 400-500 kcal.

3. Vplyv na posilnenie kardiovaskulárneho systému:

Turistika dokáže znižovať tep a krvný tlak. Okrem toho tiež zlepšuje prietok krvi a ako bolo spomenuté, to môže zrýchliť regeneráciu a zlepšiť zásobovanie svalov.

4. Zrýchľuje látkovú výmenu:

Pohyb v prírode nie je len vynikajúcim tréningom. Napomáha aj očisteniu organizmu a odpadové látky tak môžu odísť z tela von.

5. Obmedzuje stres:

Drvivá väčšina ľudí tvrdí, že sa z túry vracajú s pocitom vyčistenej hlavy a zlepšenej nálady. Turistika je, podobne ako všetky ostatné vytrvalostné aktivity, zabijakom stresu, keďže redukuje vyplavovanie stresových hormónov.

6. Okysličenie mozgu:

Rovnako ako svalové tkanivá, prekrví sa počas turistiky aj mozog a tým sa samozrejme zvýši aj jeho výkonnosť. Z tohto potom môžete profitovať až do neskorého veku (platí to za predpokladu, že sa budete venovať turistike a podobným aktivitám pravidelne).

7. Zlepšuje náladu a duševné naladenie:

Už len samotný pohľad na krásy prírodného prostredia preukázateľne upokojuje a pomáha znižovať krvný tlak a svalové napätie.

8. Pozitívne ovplyvňuje imunitný systém:

Ľudia, ktorí sa pravidelne pohybujú v prírode, sa stávajú bez ohľadu na počasie otužilejší, imúnnejší a sú vo všeobecnosti schopní efektívnejšie odolávať rôznym typom ochorení a zdravotným problémom.

9. Je receptom proti starnutiu:

Turistika je vytrvalostná fyzická aktivita a tí, ktorí sa jej venujú, posúvajú ďalej nielen svoje fyzické, ale aj psychické možnosti. Vedecké výskumy napríklad dokázali aj to, že riziko vzniku Alzheimerovej choroby klesá u ľudí pravidelne sa venujúcich turistike o viac ako 30%.